Hall of Fame

Hall of Fame

INTERNATIONAL RECOGNITION

Marco-turning-underwater-narrow

Olympic Games
2012 – Marco Loughran

Paralympic Games
2012 – Hannah Russell

World Championships
2009 – Marco Loughran (Based at Florida University)

Commonwealth Games
2014 – Marco Loughran – Wales
2010 – Marco Loughran – Wales

World Championships
2009 – Marco Loughran (Based at Florida University)

European Short Course Championships
2012 – Marco Loughran
2008 – Marco Loughran

World Junior Championships
2013 – Emma Day

European Junior Championships
2017 – Alicia Wilson
2013 – Emma Day
2012 – Emma Day
2008 – Rachel Solway
2007 – Marco Loughran (Based at G.B. Australian Offshore Centre)
2006 – Marco Loughran (Based at G.B. Australian Offshore Centre)
2005 – Julie Gould
2004 – Julie Gould

European Youth Olympics
2011 – Emma Day
2005 – Marco Loughran
2003 – Julie Gould

Junior Commonwealth Games
2017 – Alicia Wilson – England
2015 – Joseph Clark – Wales

G.B. Juniors @ Australian Age Group Championships
2004 – Richard Garfield (Coach), Julie Gould, Charlotte Wright

I.P.C. European Championships
2011 – Hannah Russell

Deaflympic Games
2013 – Tom Baxter


CLUB SUCCESS

National Arena Swimming League Champions
2016

National Arena Swimming League (South) Champions
2005 – 2016

National Arena Swimming League – National ‘A’ Finalists
2006 – 2017

National Arena Junior League Champions
2014 – 2016

National Arena Junior League (South) Champions
2014 – 2016

Surrey County Age Group Top Club
2002, 2004 – 2017

Guildford Borough Council Junior Sports Team of the Year
2007 – 2006 – 2005

National Age & Youth Championship Qualifiers

Year Individuals Teams
2017 65 10
2016 77 12
2015 56 16
2014 42 15
2013 28 6
2012 22 12
2011 21 7
2010 26 10
2009 23 13
2008 20 7
2007 15 5
2006 22 5
2005 21 3
2004 14 2
2003 10
2002 13 1

MEDALISTS AT BRITISH NATIONAL CHAMPIONSHIPS

2016 Jordon McPhail 13 Open Water 2nd
Tatiana Belonogoff 15 50 Breast 1st
Tatiana Belonogoff 15 100 Breast 1st
Tatiana Belonogoff 15 200 Breast 3rd
Sophia Wilson 15 400 IM 2nd
Sophia Wilson 15 200 IM 2nd
Alicia Wilson 16 200 IM 1st
GIRLS 14/16 4×100 Medley
Sophia Wilson
Tatiana Belonogoff
Alicia Wilson
Molly Robinson
3rd
2015 Jordon McPhail 12 Open Water 1st
Tatiana Belonogoff 13/14 50 Breast 2nd
Tatiana Belonogoff 13/14 100 Breast 2nd
Tatiana Belonogoff 13/14 200 Breast 3rd
Sophia Wilson 13/14 400 IM 2nd
Sophia Wilson 13/14 200 IM 2nd
Sophia Wilson 13/14 200 Breast 1st
Alicia Wilson 15 200 IM 3rd
Rubens King 17/18 400 IM 3rd
Ellen Thomas 19+ 50 Fly 2nd
Ellen Thomas 19+ 100 Fly 2nd
2014 Sophia Wilson 11/12 200 IM 2nd
Sophia Wilson 11/12 400 IM 2nd
Rosanna Arnold 13 200 Breast 1st
Rosanna Arnold 13 100 Breast 3rd
Amy Hodgson 13 200 Breast 3rd
Max Jameson 13 200 Back 1st
Max Jameson 13 100 Back 3rd
Max Jameson 13 200 IM 3rd
Alicia Wilson 14 100 Breast 3rd
Emma Day 17/18 200 Fly 1st
Emma Day 17/18 400 IM 1st
Ellen Thomas Open 50 Fly 3rd
2013 Flora Chung 11/12 200 Breast 2nd
Max Jameson 11/12 200 Back 1st
Max Jameson 11/12 400 IM 3rd
Alicia Wilson 13 200 Breast 3rd
Alicia Wilson 13 200 IM 3rd
Emma Day 15/16 200 IM 1st
Emma Day 15/16 200 Fly 1st
Kate Alexander 16/17 3k Open Water 3rd
2012 Emma Cain 11/12 100 Breast 1st
Emma Cain 11/12 200 Breast 1st
Emma Cain 11/12 200 IM 2nd
Alicia Wilson 11/12 100 Breast 3rd
Alicia Wilson 11/12 200 Breast 2nd
Lucy Bean 14 200 Breast 3rd
Hannah Russell 15 MD 50 Free 2nd
Hannah Russell 15 MD 100 Free 1st
Hannah Russell 15 MD 100 Fly 3rd
Hannah Russell 15 MD 400 Free 1st
Emma Day 15/16 200 IM 3rd
Emma Day 15/16 400 IM 3rd
2011 Emma Cain 11 100 Breast 1st
Emma Cain 11 200 Breast 1st
Emma Cain 11 200 IM 1st
Emma Cain 11 400 IM 1st
Amelia Reed 13 100 Breast 1st
Hannah Russell 14 MD 400 Free 3rd
Hannah Russell Open MD 100 Back 3rd
Chloe Bean 15/16 200 Breast 3rd
2010 Charlotte Vodden 11 100 Back 1st
Rubens King 12 100 Breast 3rd
Jess Olie 17 100 Breast 2nd
Marco Loughran Open 100 Back 2nd
Girls 11/13 4 x 100 Free
Tilly Prowse
Tilly Houston
Emma Day
Emilia Taylor
3rd
2009 Rubens King 11 200 Breast 1st
Rubens King 11 200 IM 1st
Rubens King 11 100 Breast 1st
Rubens King 11 400 IM 1st
Emma Day 12 200 Back 3rd
Emma Day 12 100 Fly 3rd
Emma Day 12 100 Back 3rd
Emma Day 12 200 IM 1st
Rachel Solway 17 100 Breast 1st
Rachel Solway 17 200 Breast 1st
Rachel Solway 17 200 IM 1st
Rachel Solway 17 400 IM 3rd
Henrieta Dillon 17 50 Free 3rd
Marco Loughran Open 100 Back 2nd
Girls 14/17 4×100 Medlay
Henrietta Dillon
Rachel Solway
Jessie Fisher
Natasha Smith
1st
Girls 14/17 4×100 Free
Henrietta Dillon
Rachel Solway
Emily Pinchin
Natasha Smith
3rd
2008 Emma Day 11 200 IM 2nd
Emma Day 11 400 IM 3rd
Girls 14/17 4×100 Medley
Caroline Brady
Emily Pinchin
Sian Aherne
Henrietta Dillon
2nd
2007 Michael Ingram 12 200 Fly
Marco Loughran 18 100 Back 2nd
Marco Loughran 18 200 Back 2nd
Girls 11 – 13 4 x 100 Free Relay
Danielle Wythe
Abigail Munday
Ella Hatton
Natasha Smith
3rd
2006 Marco Loughran 17 50 Back 2nd
Marco Loughran 17 100 Back 2nd
Marco Loughran Open 100 Back 2nd
Marco Loughran 17 200 Back 2nd
Henrietta Dillon 14 50 Free 2nd
2005 Abigail Munday 11 100 Breast 1st
Abigail Munday 11 200 Breast 1st
Henrietta Dillon 13 200 Back 3rd
Henrietta Dillon 13 100 Back 2nd
Marco Loughran 16 100 Back 1st
Marco Loughran 16 200 Back 1st
Girls 11 – 13 4 x 100 Free Relay
Barbara Pain
Emily Pinchin
Georgina Hellier
Henrietta Dillon
3rd
Girls 11 – 13 4 x 100 Medley Relay
Barbara Pain
Emily Pinchin
Georgina Hellier
Henrietta Dillon
1st
2004 Henrietta Dillon 12 100 Back 2nd
Julie Gould 15 200 IM 2nd
2003 Lucy McGinn 13 100 Back 1st
Lucy McGinn 13 100 Fly 3rd
Marco Loughran 14 100 Back 2nd
Marco Loughran 14 200 Back 3rd
2002 Lucy McGinn 12 100 Back 2nd
Lucy McGinn 12 200 IM 3rd
Nick Middleton 13 100 Free 3rd
Nick Middleton 13 200 Free 3rd
2001 Marco Loughran 12 50 Back 1st
Marco Loughran 12 200 Back 2nd
Julie Gould 12 200 Back 3rd



Home Countries National Championships

For medallists at the Home Countries National Championships please click here.